Гіперестезія або підвищена чутливість зубів

Гіперестезія або підвищена чутливість зубів

Якщо холодна вода, морозиво, гарячий чай або кисла, солодка їжа викликають різкий біль зубів та неприємні відчуття у порожнині рота — треба розібратися в цих симптомах та знайти шляхи вирішення проблеми. Можливо проблема є в підвищеній чутливості емалі зубів (гіперестезія зубів). 

Це достатньо поширений болісний стан зубів, що створює дискомфортне відчуття в порожнині рота та призводить до розладу функції повноцінного прийняття їжі або мовлення. Емаль зубів може болісно реагувати на будь-який подразник. 

Новою, проблему підвищеної чутливості зубів, назвати не можна, так як про неї почали говорити більше 100 років тому. По даним ВОЗ[1] розповсюдженість гіперестезії зубів зростає кожного року. 

Якщо розглядати локалізацію підвищеної чутливості зубів, то на першому місці є ікла, потім другі премоляри і моляри. Практично завжди уражається область шийки зуба.

Гіперестезія зубів характеризується короткочасним, гострим болем, виникаючим в результаті відповідної реакції дентину на температурні, тактильні, хімічні подразники.

Для виникнення підвищеної чутливості зубів, необхідні наступні складові:

  • зниження захисних властивостей емалі, як наслідок оголення дентину. Тобто, емаль за рахунок її руйнування надає доступ подразникам до дентину
  • збільшення ступеню відкриття системи дентинних канальців. Незахищені та розкриті дентинні канальці є провідниками через які надходить будь який подразник. Цей стан може виникнути в результаті карієсу зуба, некаріозних уражень (тріщин, стирання, ерозії, клиновидного дефекту емалі)
  • ускладнень після лікування і відбілювання зубів
  • захворювань тканин пародонта
  • порушення оклюзії (неправильне співвідношення зубів)
  • неправильної гігієни порожнини рота (невірна техніка чистки зубів, використання відбілюючих зубних паст на постійній основі), зубні щітки з жорсткою щетиною. 
Лікування зубів

Оптимальний метод лікування гіперестезії зубів направлено на купування гідродинамічного механізму, а саме зменшення реакції зубного ліквору на зовнішні подразники та закриття дентинних канальців. Внаслідок чого, емаль зубів стає міцнішою, зменшується вплив подразників. 

В Н-clinic, по-перше проводять діагностику стану порожнини рота та визначають причину підвищеної чутливості зубів, а також індивідуально підбирають тактику лікування. 

Як правило, використовуються лаки, гелі, спеціальні герметики для закриття дентинних канальців. Для підтримання та посилення професійного лікування, призначають допоміжний домашній догляд за зубами, призначаючи спеціальні зубні пасти, що зменшують об’єм мікропор дентину шляхом підвищення мінералізації твердих тканин зуба. 

Зубні пасти та підвищена чутливість зубів

Зараз існує безліч зубних паст. Їх виробники обіцяють зменшити чутливість, або, навіть, повністю вилікувати. Але консультант магазину або сам покупець навряд чи зможе обрати зубну пасту враховуючи безпосередньо причину захворювання. 

Обирати відповідну зубну пасту має лікар-стоматолог, у якого є достатній досвід у лікуванні гіперестезії зубів.

Варто пам’ятати, що всі зубні пасти поділяються на дві групи: лікувальні та лікувальні-профілактичні.

Кожна з цих груп паст має свої показання та протипоказання для використання.

Показання до застосування зубних паст що знижують чутливість:

  • як симптоматичний засіб при некаріозних ураженнях
  • рецесії ясен (оголення шийок зубів при захворюваннях тканин пародонта).

Зазвичай, для лікування гіперестезії в домашніх умовах використовують зубні пасти чи гелі, які мають у складі цитрат калію, хлорид стронцію, з’єднання фтору.

Іони калія дефундують через дентинні канальці, деполяризують нервові закінчення і блокують передачу больових імпульсів, створюють депо навколо нерву, захищаючи його від впливу подразників.

Хлорид стронцію сприяє покращенню структури зубної емалі та стимулює продукування замісного дентину, що сприяє зниженню чутливості зубів.

Дія іонів фтору, базується на частковому закритті дентинних канальців в результаті чого діаметр їх становиться меншим, зменшується реакція на подразники і укріплюється емаль.

Але слід пам’ятати, що зубна паста у більшості випадків потребує систематичного і тривалого використання для досягнення лікувального ефекту. 

Гігієнічний догляд за ротовою порожниною повинен бути суто індивідуальним і, поряд з цим, він не замінює, а лише доповнює лікувальні втручання лікаря-стоматолога.

Якщо проблему чутливості зубів не ігнорувати і звернутися вчасно до стоматолога, то неприємні відчуття можуть бути лише звичайним тимчасовим дискомфортом.

Бережить свої зуби та не оголошуйте вирок для своєї емалі. 

Автор: Коваленко Юлія, Решетняк Ольга

[1] Arends J., Duschner H., Ruben J.L. Penetration of varnishes into demineralized root sentinel in vitro // Caries Res.— V.31.